Likvidace svrabu v bytě, ve škole, školce, autě atd.

Obecné informace:
Svrab, který je celosvětově rozšířený a způsobený roztoči, se projevuje různými kožními lézemi. Klasický svrab se projevuje charakteristickými nory, které se nejčastěji nacházejí na pavučinách na rukou a nohou. Existuje však i neklasický projev svrabu nazývaný „scabies surrepticius“, který může ztížit diagnózu. Mezinárodní aliance pro kontrolu svrabu (IACS) navrhla kritéria pro diagnostiku svrabu, která jsou užitečná pro výzkum a mohou pomoci lékařům při potvrzování, klinické nebo podezřelé diagnóze svrabu.

Potvrzená diagnóza svrabu vyžaduje vizualizaci roztočů, vajíček nebo výkalů. Klinická diagnóza se stanovuje na základě pozorování genitálních lézí u mužů nebo nor a typicky distribuovaných lézí u jedinců s dvěma historickými rysy: svěděním a blízkým kontaktem s jedincem, který trpí svrabem a má typicky distribuované léze. Pro podezřelou diagnózu svrabu je zapotřebí buď jeden historický rys a typické léze v typické distribuci, nebo oba historické rysy a přítomnost atypických lézí nebo jejich atypického rozložení.

Jakmile je diagnóza svrabu stanovena, je důležité léčit nejen pacienta, ale i osoby ve styku s ním. Léčba může zahrnovat lokální medikaci (například permethrinový krém 5%), systémový lék (ivermektin) nebo kombinaci obou. Počet a frekvence ošetření se mohou lišit. Klasický svrab se obvykle léčí dvěma ošetřeními v týdenních nebo dvoutýdenních intervalech. Pacienti s krustovým svrabem mohou vyžadovat intenzivnější léčbu.

Bakteriální infekce (nejčastěji způsobená Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes) může komplikovat svrab a vést k různým zánětům, infekcím a dalším komplikacím. U některých pacientů může být nutná také systémová antibiotická léčba. Kromě toho se mohou použít orální a/nebo lokální kortikosteroidy k úlevě od

svědění.

Lékař by měl zvážit různé příčiny, pokud pacient nereaguje na léčbu. Tyto příčiny mohou zahrnovat nedostatečnou léčbu, opakovanou infekci, rezistenci roztočů, bludy o parazitech nebo vývoj jiné kožní nemoci.

Tento text poskytuje obecné informace o svrabu, klasickém i neklasickém, a o jeho diagnostice a léčbě. Je důležité konzultovat s lékařem pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu.

svrab